Biologi

nogle opgaver om hvordan en bakterie ser ud?

28. december 2010 af gudindenB (Slettet) - Niveau: A-niveau

 jeg kan slet ikke finde en eneste opgave om bakterier & hvordan der ud! 

jeg er helt plank, hjælp!!! :-(


Svar #1
28. december 2010 af gudindenB (Slettet)

 blank*

- den ser ud*


Brugbart svar (2)

Svar #2
28. december 2010 af Thecoolstuff (Slettet)

 Bakterier har forskelligt udseende. Nogle ligner skruer, nogle ligner orme og nogle er runde og der er flere former...

Det har jeg læst i en bog om bakterier


Svar #3
28. december 2010 af gudindenB (Slettet)

 Mange tak!!!


Brugbart svar (1)

Svar #4
28. december 2010 af Thecoolstuff (Slettet)

 det var så lidt...


Brugbart svar (2)

Svar #5
28. december 2010 af LouieChristensen (Slettet)

#0 - bakterierne kan se således ud:

- De kan havde små Flageller

- De kan være Stavformede

- De kan være spiral formede

- De kan være Skrueformet

- De kan være Kommaformet

- Plus de kan være Kugleformede

Godt nytår!


Brugbart svar (1)

Svar #6
28. december 2010 af Booklover (Slettet)

De kan have utallige former og størrelser alt efter deres egenskaber og funktioner. Fx kan flageller kan anvendes til bevægelse.


Brugbart svar (1)

Svar #7
29. december 2010 af ramme2 (Slettet)


Brugbart svar (1)

Svar #8
02. januar 2011 af Heisa (Slettet)

Overordnet inddeles bakterier i tre forskellige former:

1. Kugleformede (kaldes kokker - fx. streptokokker)

2. Stavformede

3. skrueformede (spiralformede)

Disse flageller der bliver henvist til, kaldes for en virulent egenskab. Bakteriers virulens forøger bakteriens evne til at skabe infektioner. Dvs. disse egenskaber forøger bakteriens evne til at trænge ind, samt overleve og formere sig i menneskekroppen.

Virulente egenskaber kan være:

1. Kapsel dannelse: en kapsel dannes rundt om bakterien. Kapslen består af en slimet substans der derfor gør bakterien 'glat', og immunsystemets fagocyterende celler (nogle af de hvide blodlegemer) vil have svært ved at bekæmpe dem.

2. Pili: Små 'hår' som bevirker at bakterien kan hæfte sig fast på vævet, og derfor hænger bedre fast. Ved en urinvejsinfektion er selve skylleeffekten med til at skylle diverse bakterier ud. Men hvis disse har hæftet sig fast vha. pili, vil de kunne overleve og derved forårsage en infektion.

3. Enzymer: nogle bakterier kan udskille forskellige enzymer, der kan hjælpe dem med at indtrænge menneskekroppen. fx. enzymer som nedbryder cellemembraner og bindevæv.

4. Toxiner (giftstoffer): fx er der nogle bakterier der danner toxsinet leucocidin, som kan ødelægge leukocytter (hvide blodlegemer). Leukocytter er ret vigtige da de er en vigtig del i immunsystemet.

5, flageller: Flageller er en form for svingtråde som bakterierne bruger til at bevæge sig med. Denne bevægelighed gavner bakteriers chancer for overlevelse, da de fx kan bevæge sig væk fra fagocyterende celler, eller bevæge sig hen til steder med mere næring.

Håber det kan bruges :)



Brugbart svar (1)

Svar #9
15. december 2011 af caip (Slettet)

Hej Heisa..

Jeg sidder netop nu med min SRP i 3.g og skriver om syfilis.

Jeg ved at syfilisbakterien har virulense egenskaber, men har ikke rigtig kunne finde noget om det nogen steder.

Kan du huske, hvor du har fundet de oplysninger henne du skriver om virulense egenskaber?


Brugbart svar (1)

Svar #10
15. december 2011 af Heisa (Slettet)

Hej Caip

De oplysninger har jeg fra en bog der hedder "Mikrobiologi - en grundbog for sygeplejestuderende" af Andreasen og Hansen.

I bogen er et afsnit om bakteriers generelle virulente egenskaber, men bogen nævner ikke alle bakterier, og heller ikke Treponema pallidum. Bogen lister dog alle virulente egenskaber for bakterier op, og er derfor meget overskuelig.

Held og lykke med SRP'en! :)


Skriv et svar til: nogle opgaver om hvordan en bakterie ser ud?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.