Tysk
Sprog emneuge tysk
Hejsa!
vi er 3 personer på møn friskole der skal igang med at undervise til vores internationale emneuge :) Vi mangler ideer til hvordan man kan undervise 1-7.klasser i tyske ord og vendinger, er der nogen forslag herinde? Tak på forhånd :D
Svar #1
07. september 2015 af Moderatoren
Find ud af hvad I gerne vil lære eleverne.
Når I har fundet ud af hvad det er, så kan I måske lettere finde ud af, hvordan i får lært eleverne det.
Svar #2
07. september 2015 af Stygotius (Slettet)
To af jer kan f.eks. stå og snakke et øjeblek, og går den ene og vinker mens hn/hun siger "Tschüss". Så lærer de at "Hej" hedder "Tschüss" på tysk.
En af jeg kan også give en anden noget hvorpå denne siger "Danke Schön", og den anden siger "Bitte". Så lærer de at Tak" heddder "Danke Schön" og at "Selv tak" hedder "Bitte".
I kan selv finde på flere eksempler på små rollespil.
Svar #4
08. september 2015 af Jaggery (Slettet)
Karila, jeg skriver til dig senere.. har en masse af idér men skal afsted nu... husk mig igen, hvis jeg glemmer at skrive! ;)
Skriv et svar til: Sprog emneuge tysk
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
