Matematik

Matematik

22. februar kl. 21:43 af Kasperx1738 - Niveau: 9. klasse
Normal pris: 4,50 kr. Pr. Flaske 1,5 L
Tilbud:tag 6 flasker 17.95 kr.

Afrund resultaterne til et helt antal kroner

Prisen pr. Flaske vand på tilbud er..

Hvordan regner man det ud

Brugbart svar (0)

Svar #1
22. februar kl. 21:56 af peter lind

17.95/6


Svar #2
22. februar kl. 21:58 af Kasperx1738

Min siger den 2,99 er det rigtigt

Svar #3
22. februar kl. 22:14 af Kasperx1738

Bus tog fly
Aalborg afgang afgang afgang
9:00 9:01 9:40

København ankomst ankomst ankomst
14:40 13:41 10:20

Turen med bus varer...
Er det ikke 5 timer og 40 min.


Brugbart svar (0)

Svar #4
22. februar kl. 22:20 af B0T

Jo


Svar #5
22. februar kl. 22:22 af Kasperx1738

Forskellen i rejsetid mellem togrejse og flyrejse er...

Er det ikke 2

Brugbart svar (0)

Svar #6
22. februar kl. 22:31 af B0T

Togrejse: 4 timer og 40 min
Flyrejse: 40 min

Forskellen er 4 timer


Svar #7
23. februar kl. 14:07 af Kasperx1738

Besparelse ved at købe 6 flasker vand på tilbud er...

Hvordan regner man det ud

Brugbart svar (0)

Svar #8
23. februar kl. 14:36 af peter lind

6*prisen pr flaske-prisen for de 6 flasker på tlbud eller hvis man vil have besparelsen pr. faske prisen for 1 flaske-prisen pr.flaske på tilbud


Svar #9
23. februar kl. 14:39 af Kasperx1738

Er det så 20 kr

Skriv et svar til: Matematik

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.