Matematik

Matematik

25. oktober kl. 20:40 af Vikt2189 - Niveau: 9. klasse

Hvis 800 ml is koster 25 kr, hvad koster en liter så?


Brugbart svar (0)

Svar #1
25. oktober kl. 20:47 af mathon

Beregn først hvad 1 ml is koster.


Brugbart svar (0)

Svar #2
25. oktober kl. 20:47 af Mathias7878

Du kan opstille ligningen

0.8x=25

hvor x = is. Hvis du isolerer for x, får du svaret! 

- - -

 

 


Svar #3
25. oktober kl. 20:49 af Vikt2189

Så det koster 50 kr for en liter is?


Brugbart svar (0)

Svar #4
25. oktober kl. 20:51 af ringstedLC

Nej, du regner/gætter for hurtigt!


Brugbart svar (0)

Svar #5
25. oktober kl. 20:51 af mathon

    Nej


Brugbart svar (0)

Svar #6
25. oktober kl. 20:55 af mathon

                   \small \begin{array}{llllll} \textup{1 ml is koster:}&\frac{25\;kr}{800}=\frac{1}{32}\;kr\\\\ \textup{1000 ml is koster:}&1000\cdot \frac{1}{32}\;kr=\frac{250}{8}=31.25\;kr \end{array}


Brugbart svar (0)

Svar #7
25. oktober kl. 21:05 af ringstedLC

\begin{align*} 800\,\text{ml} &\approx 25 \,\text{kr.} \\ 1\,\text{l}=1000\,\text{ml} &\approx \frac{25 \,\text{kr.}\cdot 10\cancel{00}}{8\cancel{00}}= \;?\,\text{kr.} \end{align*}


Svar #8
25. oktober kl. 21:51 af Vikt2189

RingstedLC Jeg fik det til 31,25 ud fra din algoritme.


Brugbart svar (0)

Svar #9
25. oktober kl. 22:02 af ringstedLC

\begin{align*} \frac{25\,\text{kr.}\cdot 10}{8} &= 31.25\,\text{kr.} \\ 250\,\text{kr.} &= 8\cdot 31.25\,\text{kr.} \\ 250\,\text{kr.} &= 8\cdot 30\,\text{kr.}+8\cdot 1.25\,\text{kr.} \\ 250\,\text{kr.} &= 240\,\text{kr.}+10\,\text{kr.} \end{align*}

så er vi tre, der får det, så mon ikke det holder.

og husk så: Det handler ikke om at svare først, men overvejet og helst rigtigt.


Skriv et svar til: Matematik

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.