Debat
Hvorfor er nogen bedre end andre???
Hvorfor er nogen bedre end andre i skolen?
Jeg kan godt forstå at der er nogen, som er bedre til matematik eller sådan noget, fordi det har noget med den logiske sans at gøre, og derfor til dels er medfødt, men hvordan kan man være god til fag som kemi, his eller bio?
Det er jo fag hvor man bliver nødt til at lære alt fra bunden af. Der er jo ingen, der som nyfødte kender formlen for etanol eller hvornår den mongolske befrielseshær blev stiftet?!
Hvordan er DU blevet så god til kemi/fysik/bio/his/dansk/sprog/etc?
Svar #1
12. juli 2005 af Xabbu (Slettet)
Svar #2
12. juli 2005 af line.s (Slettet)
Og det vil at sige at alle de elever, som klarer sig godt læser og studere?
Jeg kender da nogen, der ikke løfter en finger i de fag, hvor der er nødvendigt at læse (his), men alligevel scorer et 10-tal.
Svar #3
12. juli 2005 af chrelle (Slettet)
Så når fx læreren opremser formlen for ethanol (som iøvrigt er CH3CH2OH), husker nogen denne med det samme, mens andre (de fleste) glemmer det, så snart timen er slut.
Det ER altså nogle medfødte egenskaber som nogle har, man kan ikke gøre så meget ved det. Men hvis man selv vil blive god som disse superhjerner ;) må man bare øve og øve... Man kan træne sin hjerne til at huske bedre, selvom det ikke er et medfødt talent..
Svar #4
12. juli 2005 af line.s (Slettet)
Men det er da i høj grad ikke 'fair,' at nogle er født klogere end andre! Og selvom man bliver ved med at øve hele sit liv, er der alligevel ting man aldrig vil forstå (mat!), men som en 12-årig dreng kan regne ud på ti minutter.
Jeg har ikke noget imod konkurrence, men i det mindste burde man starte med de samme kompetencer. Men det er jo livets lotteri igen: Det er jo ren tilfældigt om du bliver født i et i-land eller u-land - om du er intelligent eller ej.
Svar #5
12. juli 2005 af frodo (Slettet)
Det handler om at ville, at høre efter, et læse lektier, og så som i siger, at have et medført flair for faget. Det er uretfærdigt, men sådan er det. Det er lidt svært at gøre noget ved
Svar #6
12. juli 2005 af line.s (Slettet)
Og alligevel fatter jeg så godt som intet i matematik.
(Ja, jeg er en af de der irriterende piger, der skal have de forklaret to gange. Du vil bare komme i gang med opgaverne, ikke?)
Svar #7
12. juli 2005 af frodo (Slettet)
Beklager, men hvis man skal opø've et flair, skal man nok starte fra 1. klasse, og yderligere bare have let ved det.
Svar #8
12. juli 2005 af chrelle (Slettet)
Sig i stedet til dig selv næste gang i Mat-timen.. "Okay, jeg er ikke dum og der er en logisk forklaring og et facit, jeg skal bare høre godt efter"!
Hvis du har en indstilling som ikke stempler dig selv som dum, og at der er en logisk forklaring på fx hvorfor en formel er sådan, såkommer du en del længere... Det vigtigste er at du har dine sanser åbne og ligger noget arbejde i at forstå det...
Svar #9
12. juli 2005 af Mester_Bean (Slettet)
Saa jeg er blevet god til matematik, ved hele tiden at vaere foran de andre med ekstra opgaver! Allerede i 5. klasse fik jeg ekstra boeger med matematik opgaver, hvor jeg syntes det var sjovt at regne... Og hvor jeg konkurrerede med en anden fra min klasse, om hvem der kunne blive hurtigs faerdig med boegerne.
Saa.. regn paa nogle ekstra opgaver! Det skal nok hjaelpe :)
Svar #10
12. juli 2005 af Duc_de_monde (Slettet)
I undervisningen har man aldrig accepteret lærerens svar, men altid spurgt "hvorfor?".
Generelt, interesse givet et mere nuanceret billede af fagene, medfører større forståelse.
Svar #11
12. juli 2005 af Waterhouse (Slettet)
I lige netop matematik vil jeg så mene, at en klæbehjerne ikke er så vigtig igen...der handler det mere om forståelser for de grundlæggende koncepter og en evne til at tænke abstrakt. En klæbehjerne vil muligvis gøre at du kan løse visse typer opgaver hurtigere, men ellers handler det mere om at have fundamentet i orden og så kunne ræsonere sig frem.
Svar #12
13. juli 2005 af line.s (Slettet)
8) Haha. Jeg fattede ikke matematik i grundskolen. Jeg fik også specialhjælp i syvende, hvor jeg lærte mat på femte klassesniveau (hjælpen stoppede dog i ottende pga. nedskæringer). Og folkeskolen må være den absolute fællesnævner for alle, så det går ikke bedre i gym.
Pt. får jeg dog hjælp af min bror, som er meget pædagogisk, men jeg er stadigvæk bagud.
9) I folkeskolen havde jeg ingen motivation, men i dag vil jeg gerne videre på en uddannelse, hvor det kræver et vist gennemsnit. Så derfor bliver jeg nødt til at koncentrere mig, men det er lidt svært, når jeg allerede er så langt bagude.
Dog håber jeg på at bestå i mat. Og heldigvis er fysik ovre.
10) Men det er for sent nu, ikke?
11) Min bror og jeg har afsat sommerferien til matematikundervisning, primært (supplerende med andre fag). Så det er alle tiders at han gider bruge tid på det. Noget siger mig dog, at han bliver betalt af vores forældre, men...
- Det var ikke matematik, vi talte om, da 'klæbehjerne' kom op, men derimod fag som kemi eller his, hvor der overordentligt vigtigt at kunne huske.
Når jeg lærer fx trigonometri, kan jeg det godt i det øjeblik, hvor jeg lærer det, men dagen efter er det meste væk. Det burde ikke være så svært at huske, fordi det er rimeligt basalt, men det kan jeg bare ikke. Desuden synes det heller ikke spor LOGISK.
Svar #13
13. juli 2005 af line.s (Slettet)
Hvorfor er størstedelen af studi.dks brugere af hankøn?
På mit gym er det fleste stræbere (ja, ja måske bryder du dig ikke om at blive kaldt en stræber - ligesom snobbber 'i hvertifald' ikke er snoober) af hunkøn?
Eller måske er I i virkeligheden hunkønsvæsner/hermafroditter, der har penismisundelse?
Interessant.
Svar #14
13. juli 2005 af line.s (Slettet)
Og bemærk yderligere at jeg ikke taler om "praktikanter" som jeg selv, men om langtidsbrugere.
Svar #15
13. juli 2005 af IBM (Slettet)
Interessant.
Svar #17
13. juli 2005 af *A* (Slettet)
Svar #18
13. juli 2005 af Damon (Slettet)
LoL jeg kan tilbyde nye gymnasieelever et kursus i gymnasielærerpsykologi inden skolestart :)
Svar #19
13. juli 2005 af Waterhouse (Slettet)
Svar #20
13. juli 2005 af *A* (Slettet)
Sagde noget (men ikke vildt meget) i starten af gym tiden. Gik selv efter at jeg kun sagde noget hvis jeg var helt sikker.
Men helt ærlig. Sålænge man er helt sikker måske 60% af gangene så kan resten også godt være noget man ikke er sikekr på.
For mange af gangene bliver man jo alligevel ikke taget og de andre gange så er det måske rigtigt og hvis ikke så er det jo heller ikke værre end at man laver en fejl. Lærerens opfattelse af dig bliver nok ikke så anderledes, du har jo trods alt vist at du er aktiv i timen.
Hævede selv mit snit fra 9.3 til 9.8 ved bla at bruge den teknik
