Debat
Hvad betyder 1.g?
Hejsa allesammen,
Jeg har et ret simpelt spørgsmål jeg håber du vil hjælpe mig med. Jeg har klaret det dårligt (i hvert fald under forventning) her i de to første standpunktskaraktere på stx, 1.g...Det har slidt på min selvtillid og motivation. Jeg får af vide at jeg bare skal gøre det bedre fra nu af og ikke skal tænke over det. Der er dog et spørgsmål der nager mig lidt...Hvad betyder 1.g egentlig? Er det et stort problem at have klaret sig middelmådigt i 1.g? Hvor meget betyder det for ens endelige afgangskarakter?
Det ville være så dejligt hvis du kunne hjælpe mig (om dit svar så er en god eller dårlig nyhed er ligemeget :))
vh
Milner
Svar #1
22. april 2012 af YesMe (Slettet)
Du må bekymre dig mest de de årskarakter (& eksamenskarakter) for de afsluttende fag - for det afgøre hvordan din fremtid skal være. Standspunkt karakter informerer dig blot, hvor god du er til de forskellige fag.
Svar #2
22. april 2012 af youshouldrunfaster (Slettet)
Tag det roligt.
Jeg står og er færdig med 3.g om få uger og jeg stod i samme situation som dig.
Jeg tror mange, står i samme situation, som dig. Det er svært at fokusere, fordi grundforløbet er hårdt og der er en masse nye indtryk man lige sige finde ud af. Man skal lære især sin klasse at kende, og så skal man lære, at læse lektier ordentligt.
Du skal ikke tænke på, hvordan dine karakterer er. Men hvis du føler du skal give et fag en skalle, inden du afslutter 1.g, så fokuser på de fag du afslutter. De karakterer hænger du nemlig på.
Desuden skal du overveje: er det realistisk for mig at stræbe efter højere karakterer? Det er de færreste, der er dygtige til alting, og derfor kan det i visse fag være dumt at stræbe efter høje karakterer. Find ud af, hvor er dine styrker og hvor er dine svagheder. Hvor synes du, du kan mere end du har præsteret?
Og så må jeg sige, karakterer er ikke alt! Medmindre du går med en drøm om at blive læge eller noget andet vildt, der kræver et højt snit, kommer du ganske langt med et "middelmådigt" snit.
Til sidst vil jeg også lige sige, at mange bliver knækket i 1.g, fordi de troede efter 9. eller 10. klasse at de var skide kloge, hvorefter de finder ud af, at de i virkeligheden ikke er det. Gymnasiet kræver meget mere af den gennemsnitlige elev, og det lærer du bedre at håndtere når du kommer i 2.g. Du skal ikke lade dig slå ud af en dårlig karakter, fokuser på at gøre dit bedste - især hvor du ikke er så god, også skal selvtilliden nok komme - og måske følger karakterne med. :)
Svar #3
22. april 2012 af JonasKbh (Slettet)
#0.
Det skal du ikke bekymre dig om. Længere er den ikke.
Som der allerede er skrevet, så er overgangen fra folkeskole til gymnasium hård. Man er muligvis vant til at være dygtig, og så skal man pludselig lave lektier og lignende. Sådan noget tager tid. Overgangen fra gymnasium til universitet er endnu værre kan jeg hilse og sige.
Men; den gode nyhed er, at du nok skal lære det.
Svar #4
22. april 2012 af milner12 (Slettet)
Tak der blev jeg lige lettet! Men jeg har en engelsk årsprøve om 5 uger...hvor meget betyder den? (ikke fordi jeg er dårlig til engelsk) Vi afslutter jo engelsk i 2. g, da jeg har det på B-niveau. Så hvor meget betyder den prøve?
Svar #5
22. april 2012 af youshouldrunfaster (Slettet)
ingenting, alt hvad der hedder prøve uden at hedde eksamen, betyder ingenting. det er blot en hjælp til dig, så du får det prøvet af, så du til næste år (hvis du skal til eksamen) ved hvad du skal gøre bedre og hvad du IKKE skal gøre.
Svar #6
23. april 2012 af JJ-cool (Slettet)
mange elever oplever som dig i 1g, at de måske ikke lige er parate til de faglige krav, der stilles, og den lektiemængde, der er, så derfor er man naturigt nok fokuseret på klassen, de sociale forhold med mere og knap så meget på de faglige krav, der, som du ved, starter fra dag 1. Derfor er der mange, der kommer for sent igang med at omstille sig. Det betyder ikke alt for meget, hvis man ellers har fulgt nogenlunde med og lavet sine ting, men det kan blive et problem for de fag, du som, andre også siger, afslutter her til sommer, fokuser på dem, og så særg for at følge med i de andre fag, så går det, men du bør ikke sylte dine 3 årige fag, for så får du problemer i 3g-mange fag - dansk, historie med videre har pensum der dækker alle tre år, inklusiv grundforløbet, så du vil også blive krævet til regnslkab for stof gennemgået i grundforløbet - så 1, g er ikke helt ligegyldig
Skriv et svar til: Hvad betyder 1.g?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
