Generelt

Den ny karakterskala

19. juni 2006 af kleinsmed (Slettet)
Hej! Jeg afslutter nu 2.g og skal begynde i 3.g næste år. Bliver mine karaktere for de sidste to år oversat til den nye karakterskala???

Svar #1
19. juni 2006 af kleinsmed (Slettet)

Altså hvis jeg foreksempel har et 7-tal i fransk, bliver det så lavet om til et 4-tal efter den nye skala?? Ville være så øv..

Brugbart svar (0)

Svar #2
19. juni 2006 af The nørd (Slettet)

#1
på mit gym er de nye karakter skala kun for dem der startede med den nye gym. reform. dvs at os 2.g'ere nu og 3.g'ere næste år ikke vil komme til at få karakter efter den nye karakter skala!!

Brugbart svar (0)

Svar #3
19. juni 2006 af danielruhmann (Slettet)

#0

Karakterskalaen gælder kun eleverne unden den nye reform + universiteterne fra 2008
(så vidt jeg er oplyst)

Brugbart svar (0)

Svar #4
19. juni 2006 af Waterhouse (Slettet)

allan_sim har sagt et par gange, så vidt jeg husker, at den nye karakterskala kun kommer til at gælde for elever under den nye reform.

Brugbart svar (0)

Svar #5
19. juni 2006 af allan_sim

#4.
Og sådan er det :-)

Brugbart svar (0)

Svar #6
19. juni 2006 af ninnacaroline (Slettet)

#5 er det ikke op til skolen selv?
For på mit gym siger studievejlederne og lærerne at det også kommer til at gælde de kommende 3.g'er.

//NinnaCaroline

Brugbart svar (0)

Svar #7
19. juni 2006 af allan_sim

#6.
Nej, det er ikke op til skolen selv.

I bekendtgørelsen står

"§ 24. Bekendtgørelsen træder i kraft den 1. august 2006, jf. dog stk. 3, og §§ 25-26.

Stk. 2. Bekendtgørelse nr. 350 af 19. maj 2005 om karakterskala og anden bedømmelse ophæves, dog således at den fortsat vil kunne finde anvendelse for Grønland.

§ 26. Den i § 24, stk. 2, nævnte bekendtgørelse finder fortsat anvendelse for uddannelsessøgende, der er begyndt på uddannelsen til studentereksamen, højere forberedelseseksamen, højere handelseksamen eller højere teknisk eksamen før den 1. august 2005, såfremt de undervises og aflægger prøve efter regler gældende før 1. august 2005. Bekendtgørelsen finder i sådanne tilfælde anvendelse til og med sommereksamen 2008, inkl. syge- og omeksamen. Et gennemsnit beregnes på basis af karakterer givet efter den i § 24, stk. 2, nævnte bekendtgørelse (karakterer givet efter 13-skalaen). "

http://www.retsinfo.dk/_GETDOCM_/ACCN/B20060044805-REGL

Brugbart svar (0)

Svar #8
19. juni 2006 af ninnacaroline (Slettet)

#7 nå, jammen dog..
Der er vist noget mit gymnasie ikke helt har fanget så.

Jeg spreder rygtet :)


//NinnaCaroline

Skriv et svar til: Den ny karakterskala

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.