Debat
Fordele og ulemper ved EU
ville lige høre om der ikke er nogen der kan hjælpe mig med at finde nogle fordele og ulemper ved EU. håber i kan hjælpe. :-)
mange tak på forhånd
Svar #1
11. september 2006 af Zutte (Slettet)
Det er da pinligt.
Svar #3
11. september 2006 af Zutte (Slettet)
Svar #4
11. september 2006 af cfc4ever (Slettet)
er der nogle økonomiske fordele og ulemper ved at være medlem af EU.
Svar #5
11. september 2006 af Zutte (Slettet)
Det er dog ikke alle lande, der har den :)
Så skal der jo ikke omregnes med kurser hele tiden :P
Svar #8
11. september 2006 af eksamenshaj (Slettet)
Der er så mange udgifter til EU, at man krymper sig over det:
http://www.folkebevaegelsen.dk/seartikel.php?artikelnr=1741
Ud over det, holder EU med landbrugsstøtten landbruget kunstigt oppe; et privilegium ingen andre har. Landbruget producerer mere mad end de kan sælge her, til de priser de har brug for. I stedet for at ødelægge den for meget producerede mad (som de gjorde førhen, men stoppede med, fordi det ikke ser kønt ud at ødelægge mad) sender landbruget det til den tredje verdens lande med eksportstøtte, så de kan afsætte maden til mindre, end det koster at producere den. Det lyder bedre. Problemet er bare, at de forarmede bønder der, ikke kan hamle op med eksportstøttede dumpingpriser. Derfor bliver deres levebrød ødelagt, for at vi i EU kan holde priserne på landbrugsvarer kunstigt oppe.
Svar #9
11. september 2006 af SomeOneMore (Slettet)
-De blander sig i vores lovgivning :)
Fordele:
-Det overskud det måtte give i DK, som følge af øget eksport pga. støtten, jf. Rom-traktatens (1958) fælles landbrugspolitik. Dog går det imod min umiddelbare pointerede ulempe.
-"De fire friheder" jf. Rom-traktaten 1958
-Unionsborgerskab jf. Maastrichttraktaten 1993
-Mulighed for militærfredsbevarende opgaver jf. Amsterdamtraktaten 1999
-overordnet miljøplan, der dog i mod min pointerede ulempe omkring indblaning i vores lovgivning, kan sikre naturen, imod landets kommercielle egen-interesse. - (jf. amsterdamtrakten?)
På et overordnet plan, vil jeg altså mene, at EU gør det sværere at varetage nationale interesser, men at nogle af EU's foretagende dog er en fordel for os...
Svar #10
11. september 2006 af SomeOneMore (Slettet)
Svar #11
11. september 2006 af eksamenshaj (Slettet)
Norges økonomi er glimrende uden EU. Det viser, at man som selvstændigt land kan klare sig enormt godt.
Hvis vi går ud af EU vil vi selv være i stand til at definere vor lovgivning. Mange af de love EU fastsætter, med grænseværdier for gift i mad og legetøj f.eks. er uendeligt meget ringere end vores egen. Muligheden for at beholde vores lovgivning på adskillige områder er dårlig, fordi EUs love ofte er over vores egne. Derved bliver vores gamle grænseværdier udvandede; de bliver tilbud virksomhederne må benytte, frivilligt. Gæt hvad der så sker.
Svar #13
11. september 2006 af eksamenshaj (Slettet)
Økonomisk ulempe:
Man skulle tro, at der var absurd teater:
EUs parlamentarikere flytter fysisk sig selv og alle deres bunker af arbejde hver måned fra det ene parlament til det andet.
Se her: http://www.oneseat.eu/
Svar #14
12. september 2006 af Jenskumar (Slettet)
Derudover at den store økonomiske fordel ,at for danske virksomheder at de har HELE EU som deres indremarked, dermed behøver de fx ikke at betale told osv hvis de sælger noget i Tyskland. Det vil være fuldstændig det samme hvis de solgte til en på fyn. Det er da en klar fordel.
Derudover er de uddannelsesmæssig fordele, enhver dansker kan studrende i fx England med præcis de samme rettigheder en engelsk statsborger vil have.
Svar #15
12. september 2006 af SomeOneMore (Slettet)
Svar #16
12. september 2006 af Jenskumar (Slettet)
Svar #17
13. september 2006 af Roman Garcia (Slettet)
Den nye karakterskala kommer ikke til at løse problemet.
I Sverige skal man have karakterskalaens højeste karakter gennem det meste af gymnasiet. Derefter skal man ofte tage yderligere fag for at kunne komme ind på medicin på et svensk universitet.
Den nye skala i Danmark betyder ikke, at det i Danmark vil være ligeså nemt at få karakterskalaens højeste karakter som tilfældet er i Sverige. Karakteren 12 i Danmark skal gives, hvis man ville have fået 11 eller 13 efter den gamle karakterskala. I Sverige svarer deres højeste karakter måske til et 10-tal eller et stor 9-tal efter den gamle karakterskala i Danmark.
Det vil altså stadigvæk være nemmere at få højere karakterer i Sverige.
Svar #18
15. september 2006 af Jenskumar (Slettet)
Ikke helt.. læs http://nyhederne.tv2.dk/article.php/id-4881335.html?rss
Svar #19
15. september 2006 af Roman Garcia (Slettet)
Jeg har også hørt det. Det er forholdsvis nye oplysninger.
Jeg tror dog, at det vil tage nogle år, før de danske karakterer kan matche de svenske, og indtil da, kan middelmådige elever uden problemer komme ind på uddannelser i Danmark.
Generelt synes jeg det er forkert, at man vil fordoble antallet af personer, som ville have fået 11 eller 13 efter den gamle skala. Skrækscenariet kan jo ses i USA, hvor forholdsvis jævne elever er straight A-students. Jeg er af den opfattelse, at ens faglige kunnen helst skal kunne udlæses af karaktererne. Det bliver sværere efter den nye reform.
