Kemi

Hvad sker der under en Forklar hvad der sker under en destillation?

19. september 2006 af PreXus (Slettet)
Hej!

Hvad sker der under en destillation og hvorfor denne kan benyttes til at adskille stoffer fra hinanden, der har forskellige kogepunkter?
Jeg har kigget på tidligere forumindlæg, men har ikke kunne finde en præcist svar. Nogen som kan hjælpe lidt?

Brugbart svar (0)

Svar #1
19. september 2006 af Dunnar (Slettet)

Har du prøvet at lave en destillation?

Svar #2
19. september 2006 af PreXus (Slettet)

Ja det har jeg. Det gik godt niok lidt stærkt, da vi var lidt i tidspres. Så jeg fik ikke videre tænkt over hvad det var der skete, eller hvad vi gjorde. Det kan jeg så se nu var en stor fejl.

Brugbart svar (0)

Svar #3
19. september 2006 af Dunnar (Slettet)

Jeg antager at i varmede på en væske i en kolbe, væsken fordampede og kom ind i et kølerør, hvor den igen fortættedes og dryppede ned i et bægerglas.
Var det sådan det forløb?

Svar #4
19. september 2006 af PreXus (Slettet)

Eller bare glem det igen. Jeg har fundet svar på det, ved lige at kigge mine notater igennem igen.

Svar #5
19. september 2006 af PreXus (Slettet)

#3

Jo det var lige præcis sådan :)

Svar #6
19. september 2006 af PreXus (Slettet)

#3

Jo det var lige præcis sådan vi gjorde :)

Brugbart svar (0)

Svar #7
19. september 2006 af Dunnar (Slettet)

jamen det var da godt

Brugbart svar (0)

Svar #8
19. september 2006 af Dunnar (Slettet)

Hvis du bliver i tvivl om noget senere kan du jo bare spørge igen

Svar #9
19. september 2006 af PreXus (Slettet)

Eller måske var jeg lidt for hurtigt! :)
Kan stadigvæk ikke forkklarer hvorfor lige netop en destillation kan bruges til at adskille stoffer fra hinanden, der har forskellige kogepunkter.

Brugbart svar (0)

Svar #10
19. september 2006 af catchmer (Slettet)

Kort og godt: Destillation bruges til at "sortere" molekylerne efter størrelse. De mindste molekyler med lavest kogetemperatur adskilles først, når (det man destillere) opvarmes. Når de varme dampe afkøles, fortsætter de igen til væske (det som havner i reagensglassene) og kan opsamles i forskellige fraktioner (kogepunkter der ligger inden for snævne intervaller)

Håber det hjalp.
Var oppe til destilation af råolie til 10. klasses eksamen. Fik skam en fin karakter :D

Brugbart svar (0)

Svar #11
19. september 2006 af Dunnar (Slettet)

hvis du har to stoffer - lad os kalde dem A og B - i en blanding, og du gerne vil have dem skilt ad, kan du bruge en destillation hvis de har forskelligt kogepunkt; hvis A koger ved 67grader og B koger ved 85grader så varmer du på din blanding til den er 67grader, derved fordamper A og ryger over i kølerøret, hvor det drypper ned i dit bægerglas - når du har haft en temperatur på 67grader i længere tid, vil alt A være fordampet og dermed flyttet over i dit bægerglas - du har nu A i bægerglasset og B i kolben - voila du har nu adskilt to stoffer med forskeligt kogepunkt. Det er så bare ultra vigtigt at du holder blandigens temeperatur mellem 67grader og 85grader - så B ikke fordamper, men derimod bliver i kolben.

Skriv et svar til: Hvad sker der under en Forklar hvad der sker under en destillation?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.