Biologi

Hjælp til sars opgave

30. august 2007 af jackson89 (Slettet)
Jeg sidder med en biologi opgave angående sars. Opgaven indgår i sættet fra maj 2004.

Jeg har problemer med den anden del af den store oppgave, B.

Opgaven lyder :

Man arbejder på udvikling af forskellige typer vaccine mod SARS. En vaccineform består i indsprøjtning af SARS-virus tømt for arvemateriale. Se figur 3. En anden vaccinationsform består af DNA-vaccine, som indtages gennem munden. Her benyttes et almindeligt forkølelsesvirus (adeno-virus) til at indsætte genet for S-glykoprotein i modtagerens slimhindeceller. Adeno-virus arvemateriale er DNA, og genet for S-glykoprotein er her på DNA form.

Jeg har problemer med spørgsmål b og c som lyder :

b. Forklar hvordan de to typer vaccine kan forebygge SARS, herunder hvilke typer antistoffer, der dannes ved vaccinationerne.

c. Giv eksempler på sikkerhedsmæssige undersøgelser, der bør foretages, inden de nye vacciner kan tages i brug.


er der nogen der kan hjælpe mig :) ?


Hilsen Anne Louise

Brugbart svar (0)

Svar #1
30. august 2007 af HenrietteB (Slettet)

Jeg ved ikke, om du er klar over princippet i vaccine - ellers står det helt sikkert i en af dine bøger.. Første vaccinationsmulighed går ud på, at man ved at indsprøjte SARS-virus tømt for arvemateriale får kroppen til at lave en immunreaktion, på baggrund af SARS-virussens antigener. Idet arvematerialet er fjernet, så kan virussen ikke gøre skade på kroppens celler. På denne måde får kroppen dannet huskeceller (immunforsvarsceller) og er dermed i stand til at goive en kraftigere reaktion på en evt. infektion af SARS. Det med glykoproteinerne må der stå noget nærmere beskrevet om i opgavehæftet- ud fra det, du skriver er den ikke helt til at gennemskue - men det er i hvert fald en god ide at finde ud af, hvad S-glykoproteinet skal bruges til. Måske kan det være,at hvis kroppen selv har s-glykoproteinet, så vil det binde sig til cellerne istedet for Sars-virussen, som man jo bliver syg af.
Med hensyn til opgave c. så kan man jo komme ind på noget meed, at det er lidt tricky at arbejde med bakterier - når man skal injektere det i et menneske, idet vi jo normalt bliver syge af bakterier. Adenovirussen skal altså være ufarlig for mennesker og man skal være hundrede procent sikker på at arvematerialet i SARS virussen er fjernet.

Svar #2
04. september 2007 af jackson89 (Slettet)

Mange tak :)

Skriv et svar til: Hjælp til sars opgave

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.