Biologi

Blodsukkeregulering- Små spørgsmål hjælp:/

14. december 2007 af Andenger (Slettet)
Hej SP håber i kan hjælpe mig med et par spørgsmål omkring blodsukkerkoncentration.

Har lavet et forsøg i forbindelse med min SRP, hvor jeg indtager 100 g glukose, måler mit blodsukker hvert 15 min indtil den efter halvanden times tid er nået ned på det normale (4,4 mmol/L), hvorefter jeg stiger op å en motionscykel, tonser af sted i 3 min, er fuldstændig død og svimmel, måler igen og den viser 2,5 mmol/L… Det er også fint, forsøget viste hvad det skulle, men hvad er forklaringen egentlig på at koncentrationen falder? Synes alle bøger modsiger hinanden, hvor nogen siger det er muskelglukosedepoterne der løber tør, mens andre siger at det er fordi cellerne optager mere glukose fordi man arbejder.. Det lyder jo meget logisk, men her er det så tale om ved 3-4 timers arbejde.. Hvordan kan det være at mit forsøg viser det det gør, altså hvad er det der sker fysiologisk??

Hvis en diabetikker indtager eks 100 g havregrød om morgenen inden sin insulin, hvad ville der så ske med blodsukkeret? Jeg ved godt den så ville blive ved at stige, indtil hun tog insulin, men hvordan ville kurven komme til at se ud så?

Er dr mest di-eller polysakkarider i franskbrød? Og hvad med havregrød?

Håber der er nogen der kan hjælp?






Brugbart svar (0)

Svar #1
14. december 2007 af kuerten15

Nu hvor du har udført et arbejde over så lang tid, så mindskes glukose koncentrationen, men ofte mindre end 25 procent.

Lever glukose output stiger næsten proportionalt til øget glukose udnyttelse under træning, men under længere træning (ca. mere end 90 min) så halter glukose outputet.

Træning er karakteriseret ved en mindsket insulin frigivelse og en øget glukagon frigivelse. Der ses også en øget frigivelse af kortisol.

Men svaret på dit spørgsmål er, at den mindskede koncentration af glukose skyldes en øget permeabilitet for glukose i de perifære væv (fx skeletmuskulatur).

Brugbart svar (0)

Svar #2
15. december 2007 af stud.med (Slettet)

Det kommer også an på træningsintensitet...hvis det er middelhård træning kan glucoseniveauet sagtens følge med og falder kun minimalt idet musklerne da hovedsageligt vil køre på fedt-syrer og ikke glucose (hvilket de gradvist slår over til i løbet af en 15min), mens max-træning hovedsageligt kører på glucose og en større andel af denne går til anaerob arbejde der så igen medfører et øget glucose-forbrug.

Skriv et svar til: Blodsukkeregulering- Små spørgsmål hjælp:/

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.