Matematik
Reel vs. kompleks
Se omskrivningen: http://jollej.dk/eq.jpg
Bogen springer direkte fra (1) til (2). Det underlige er nu, at så skriver de: "Vælges A og B reelle, da vil ...".
Før kunne jeg godt se, at A og B kunne vælges reelle, men efter at selv at have lavet omskrivningen ser jeg jo, at:
A = c1 + c2 og B = i*c1 - i*c2 <=> B = i*(c1-c2).
Jeg kan virkelig ikke se, hvordan både A og B kan vælges reelle, med mindre c1=c2, hvilket de ikke er.
Vælges c1 og c2 begge reelle bliver A reel, men B kompleks, vælges c1 og c2 komplekse, bliver A kompleks og B reel.
Jeg har virkelig brug for, at de begge er reelle... :) Sååe, anyone? Kan I hjælpe? :)
Svar #1
14. december 2007 af kleif
Så: A = Re{c1 + c2} og B = Re{i*c1 - i*c2}
Eller har jeg misforstået problematikken i sætningen:
"Vælges A og B reelle, da vil ..."
Svar #2
14. december 2007 af JesperJuul (Slettet)
Svar #3
14. december 2007 af kleif
Alle tal har jo i sin forstand en kompleks del. Men når tallet udelukkende er reelt, så er den komplekse del blot 0:
tal: a+b*i
er den reel, er b = 0. Så: a+0*i = a
Svar #4
14. december 2007 af JesperJuul (Slettet)
Men dog ikke ligeså meget som jeg er imod, at man kan DEFINERE:
e^(x+iy) = e^x*(cos(y) + i * sin(y)).
Seriøst; hvordan kan man bare definere det? Jeg fatter det ikke. Og så endda bagefter bruge det til noget i den fysiske verden. Jeg mener, altså, jeg føler, at det eneste man i matematik har DEFINERET er aksiomerne - alt andet er lavet ud fra beviser. Hvordan kan man så pludselig definere sådan noget? I mit hovede giver det ikke mening. Jeg kan godt se, at det er smart, hvis det var sådan, og en masser passer også så. Men det er jo matematik det her ffs, ikke fysik. Der skal da være bevis for at e^(x+iy) = e^x*(cos(y) + i * sin(y). Og det skal ikke bare accepteres fordi det er smart og virker.
Eller?
Svar #5
14. december 2007 af kleif
Svar #6
14. december 2007 af Benjamin. (Slettet)
A = (x + y·i) + x - y·i = 2x
B = ((x + y·i)-(x - y·i))·i = (2y·i)·i = -2y
Svar #7
14. december 2007 af kleif
e^(iw) = cos(w) + i*sin(w)
og modsat:
e^(-iw) = cos(w) - i*sin(w)
Svar #8
14. december 2007 af kleif
Selvfølgelig, men hvor har du den oplysning fra, at de skulle være kompleks konjugerede?
Svar #9
14. december 2007 af Benjamin. (Slettet)
Svar #10
14. december 2007 af kleif
"Vælges A og B reelle, da vil ..." - til at c1 og c2 ikke nødvendigvis behøver have værdier hvor Im{c1} går ud med Im{c2} ved ((x + y·i)-(x - y·i))·i.
Man kunne selvfølgelig også være tilbøjelig til at tro det, da de 2 eksponentielle faktorer er kompleks konjugerede.
Svar #11
14. december 2007 af mathon
se
https://www.studieportalen.dk/Forums/Thread.aspx?id=440827
Svar #12
14. december 2007 af JesperJuul (Slettet)
#5 Du siger altså, at det er bevist? Hvorfor skriver alle lærebøger så, at det er en definition? Har du evt. et link til det bevis?
Svar #13
14. december 2007 af kleif
http://en.wikipedia.org/wiki/Euler
Svar #14
14. december 2007 af JesperJuul (Slettet)
Svar #15
14. december 2007 af JesperJuul (Slettet)
Svar #16
14. december 2007 af sigmund (Slettet)
Svar #17
14. december 2007 af JesperJuul (Slettet)
Men hvorfor kalder man det så stadig en definition, når det nu er bevist?
Svar #18
14. december 2007 af sigmund (Slettet)
Hvor står det, at Eulers formel er en definition?
Svar #19
14. december 2007 af JesperJuul (Slettet)
Han skriver ligefrem:
"Vi understreger, at dette er en definition, og at sætning 1 om den reelle ekspotentielfunktion tjener til at vise, at defintionen er fornuftig".
Det synes jeg virker total misvisende, når wikipedia giver udemærkede beviser for sætningen. :s
Svar #20
14. december 2007 af sigmund (Slettet)
Hvad siger iøvrigt den "sætning 1", han henviser til?
