Fysik

Køleskabs spørgsmål

06. september 2004 af TwoStates (Slettet)
Ja, jeg sad lige og tænkte lidt over hvor lang tid der egentlig ville gå hvis jeg f.eks. skulle have nedkølet en cola eller lignende til 5 grader celcius.
Det er ikke nogen aflevering, jeg tænkte bare på om det var noget der lige nemt kunne regnes ud, eller om det vil blive lidt kompliceret. Gider nemlig ikke til at rode mine fysikbøger igennem, så jeg spørger lige af ren nysgerrighed :)

Brugbart svar (0)

Svar #1
06. september 2004 af Ktulu (Slettet)

Uden at have den store viden inden for fysik - men i kraft af min store viden om emnet, dog med et andet stof kaldet øl - vil jeg mene, at det tager en times tid.

Regn selv efter. (:

Svar #2
06. september 2004 af TwoStates (Slettet)

hehe, jeg havde godt på fornemmelsen at det svar ville komme :)

Brugbart svar (0)

Svar #3
07. september 2004 af frodo (Slettet)

man kan regne det ud ved hjælp af varme kapacitet osv.

Men tror ikke det er sp simpelt, da en cola jo består af både væskre, gasser o.s.v

Brugbart svar (0)

Svar #4
07. september 2004 af Jean

Kommer også an på hvilken temperatur din cola har og hvilket materiale den opbevares i..

Svar #5
07. september 2004 af TwoStates (Slettet)

Hmmm, lad os nu bare sige at colaen har stået på hylden i Brugsen, hvor "stuetemperaturen" var 20 grader, og det er en normal glas flaske :)

Brugbart svar (0)

Svar #6
07. september 2004 af frodo (Slettet)

du må desuden finde ud af hvilken cola det er. Dvs hvilke stoffet den består af og hvor meget der er af de forskellige stoffer.

Så ser du det er ikk bare sådan lige til når vi har med en så kompliceret væske, som cola jo er, at gøre.

Jeg tror det er nemmere at finde ud af dette induktivt, dvs. at du tager sin cola og putter den i køleskabet og ser hvor lang tid du kan nøjes med at have den stående derinde før den bliver 5 grader.

Skriv et svar til: Køleskabs spørgsmål

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.