Matematik

differentialligning der beskriver demografisk udvikling

04. juni 2008 af borring (Slettet)
Jeg skal opstille en differentialligning, der beskriver antallet af ældre som funktion af tiden. Jeg ved at der dør 11.41% om året, men ved ikke hvordan jeg skal beskriver hvor mange flere der bliver per år?

Brugbart svar (0)

Svar #1
04. juni 2008 af Daniel TA (Slettet)

Kan du ikke skrive hele opgaven op som den står? Der plejer altis at stå et eller andet "skjult" i teksten.

Svar #2
04. juni 2008 af borring (Slettet)

der er ingen præcis opgave formulering, da det er AT relateret. Det jeg ønsker at beskrive er antallet af ældre (defineret som aldersgruppen 65-100+), hvor jeg tager forbehold for hvor mange der dør i denne aldersgruppe hvert år og hvor mange flere der kommer i aldersgruppen. Det er mest hvilken form for differentialligning jeg skal bruge, der forvirrer mig. Altså hvordan ville formen se ud hvis jeg vil beskrive:

m, antallet af ældre

og jeg samtidig kender:
a, antallet af dødsfald i aldersgruppen 65-100 pr. år
b, antal af ældre der fylder 65 år pr. år

herefter vil jeg benytte desolve, da jeg kender punktet m(0)=834795

Svar #3
04. juni 2008 af borring (Slettet)

Håber du forstår. Skriv hvis jeg skal uddybe!

Svar #4
04. juni 2008 af borring (Slettet)

altså ved hvor mange procent der dør hvert år (i aldersgruppen 65-100) og hvor mange der kommer til hvert år, men ved ikke hvordan differentialligningen skal se ud.

Skriv et svar til: differentialligning der beskriver demografisk udvikling

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.