Biologi
Hjælp :s
Hej! Jeg er ved at forberede mig i biologi inden start til august hvor jeg vil tage det på c+b niveau på et år. Jeg sidder og læser angående pro og eukaryoter,men tror ikke det er det stor jeg forstår af det. eller måske forstår jeg forkert?
Eukaryote er en celle med cellemembran,cellevæg,cellekerne,cytoplasma, og med organeller som eksporter protein fra og til eukaryoten? At cytoplasmaet er den væske som indholder alt fra protein,kulhydrater og små mængder af salte ?
Prolaryote er en celle med cellemembran,cellevæg men har ingen cellekerne har ?At DNA'et ligger flyddende i cellen og er knap så en stor mængde som der er i en eukaryote ? At prolkaryoter er en ukønnet celle ? Men har jeg læst forkert at prokaryoter kan kopieres ? hvordan når de er ukønnet ?
Jeg håber nogen kan hjælpe mig med det her for det er så uklart det her :(
Nogen år sidst jeg havde Biologi så hjælp modtages endelig.
På forhåånd tak!
Svar #1
07. juni 2009 af Frazer (Slettet)
Er der ingen her der kan svar mig på det jeg skrev ???????
Skriv et svar til: Hjælp :s
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
