Biologi
naturoplevelser vi gerne vil have!!
hej alle sammen er i gaang med min biologi opgave og tænkte jeg kunne spørge om jeres meninger :)
spørgsmålet: hvad er det for nogle naturoplevelser vi gerne vil have og hvad kan man gøre for at folk lettere får naturoplevelser?
min mening (kort sagt): jeg mener at vi gerne vil have en mangfoldig naturoplevelse med masser af foskellige dyr og plante. lettere naturoplevelser: national parker, genopretning af natur.
hvad er jeres mening??
på forhånd mange tak :)
Svar #1
04. december 2009 af Erik Morsing (Slettet)
Ja det lyder da fornuftigt, jeg kan tilføje, at vi gerne skulle have nogle rene strande, øer og åer, så dyrelivet får optimale betingelser, og det kan vi kun få, hvis landbrug og industri ikke leder så mange nitrater, phosfater og andet skidt ud i vandet. Men vi kan også gøre noget på hjemmefronten, jeg har for eksempel sat 5 tønder land af min jord af til de vilde dyr, og jeg har både harer, fasaner, lidt råvildt indimellem, morten ræv har også været her endda henne ved vores dør, og så er der jo også alle de vilde planter, der er skudt op i løbet af sommeren.
Man kunne lave mange flere ture ud i det fri (skov, sø, strand )osv og så gøre dem gratis for folk med små midler.
Skriv et svar til: naturoplevelser vi gerne vil have!!
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
