Biologi

Mikroorganismer og deres betydning

14. juni 2010 af sacredztar (Slettet) - Niveau: B-niveau

Har trukket i dag og skal op i morgen. Vi skal besvare 3 spørgsmål. men det aller første forstår jeg ikke.

1. Definitionen på en mikroorganisme og forskellige hypoteser til forklaring af deres evolution, herunder syfilisbakterien.

NOgle forslag til hvad jeg skal gøre og hvordan?


Brugbart svar (0)

Svar #1
14. juni 2010 af Bankier (Slettet)

Denifition: 

For det første er der selve størrelsen. mikroorganismer ( skal ses med mikroskop) det er altså meget små organismer. Virus, bakterier, mikroalger og -svampe ( fungus)  samt encellede dyr (protozoer) er microorganismer.


Svar #2
14. juni 2010 af sacredztar (Slettet)

Ja det er jeg godt klar over, har tænkt mig at forklare noget om eukaryote og prokaryote celler, hvornår de kom til og så noget mere konkret som foreksempel opbygning af celler og bakterier.

Så selve definitionen har jeg styr på, det er mere anden del af spørgsmålet jeg ikke fatter.. Hvilke hypoteser skal jeg bruge til at forklare mikroorganismers evolution?


Skriv et svar til: Mikroorganismer og deres betydning

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.