Dansk

Hurtigt spørgsmål om personkarakteristik!

28. november 2010 af mariegrøn (Slettet) - Niveau: C-niveau

Hej allesammen!
Jeg ville bare lige hurtigt spørge om I ved, om der skal være en personkarateristik, hvis man skriver en analyse af et eventyr?

Tak :)


Brugbart svar (0)

Svar #1
28. november 2010 af KimT.T. (Slettet)

Hvorvidt du skal have en personkarakteristik med i din analyse afhænger ikke om din tekst er et eventyr eller ej, men om du selv finder, at en af de punkter, som forfatteren har lagt særligt vægt på vedrører de indgående personer i historien - beskriver forfatteren næsten udelukkende miljøet og er personerne uinteressante og unødvendige, så er det ikke en god idé at beskrive disse personer og visa versa.

Ofte skal man dog have en personkarakteristik med, men det afhænger altså af din egen vurdering af teksten, samt hvad du vil pointere og nå frem med i din analyse (og fortolkning vel).  

Håber det hjalp :)


Brugbart svar (0)

Svar #2
28. november 2010 af Stygotius (Slettet)

 I et eventyr er personerne jo som regel ikke individuelle mennesker, men faste typer, og der er derfor meget sjældent mulighed for at karakterisere dem individuelt.


Skriv et svar til: Hurtigt spørgsmål om personkarakteristik!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.