Kemi
kort spørgsmål om differentialregning
Nu er jeg så blevet i tvivl... men det er vel bare det samme, ik???
Svar #1
03. juni 2005 af ASLAK (Slettet)
1) Differenskvotienten angiver sekantens hældning.
og
2) Differentialkvotienten som jo er f'(x) angiver tangentens hældning.
Du må aldrig sige at det er det samme, iværtfald ikke til en mundlig eksam;)
ASLAK...
Svar #2
03. juni 2005 af MarieB (Slettet)
Svar #3
03. juni 2005 af ASLAK (Slettet)
ASLAK...
Svar #4
03. juni 2005 af MarieB (Slettet)
Sådan som jeg umiddelbart forstår det, så er det f'(x) som fortæller om grafens hældning i et bestemt punkt eller interval (vha sekanten?).
Derudfra kan man så bestemme grænseværdierne for det her punkt, men hvordan er "forholdet" mellem differentialkvotienten og grænseværdien - kan man på en eller anden kortfattet måde beskrive det?
Svar #5
03. juni 2005 af Lurch (Slettet)
Differentialkvotienten angiver denne sekants hældning, i tilfældet hvor Dx er uendeligt småt, altså en grænseværdi.
Resultatet er, at du finder hældningen i det punkt hvor det uendelige lille Dx spænder over.
kort sagt differenskvotient angiver en hældning af sekanten over et givent x-interval, stort som småt.
differentialkvotienten angiver hældningen for sekanten over et uendeligt lille x-interval, en grænseværdi. Derved får du altså hældningen specificeret til ét punkt, og ikke et større interval
Skriv et svar til: kort spørgsmål om differentialregning
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
