Biologi
Nedbrydning af stivelse ved hjælp af amylase
Hej - jeg er igang med en rapport ang. nedbrydning af stivelse ved hjælp af amylase, men jeg mangler lige et spørgsmål.
Er der nogle af jer, som kan hjælpe mig med at forklare det måske?
- Hvilke forskel er der på aktiviteten af spytamylase og industriel amylase? - hvad er årsagen hertil ?
Klassens forsøg (vi var 4-5 grupper) virkede ikke efter hensigten, men jeg har sat min hypotese til, at den industrielle amylase vil være langsommere om at skifte farve end spytamylasen, men er langt fra sikker
Svar #1
30. marts 2013 af Barbasbol (Slettet)
Et gæt vil være at den industrielle amylase er bedre, da den er blevet optimeret enten ved at vælge det fra en mere effektiv vært, eller ved at optimere den med mutationer
Svar #3
01. april 2013 af Barbasbol (Slettet)
Uden dine resultater vil det være rimeligt svært at sige. Man kunne dog evt. finde værdier fra det industrielle på nettet, og så sammenholde med værdier fra kroppen. Men ofte så plejer industrien jo at optimere deres produkter.
Svar #4
01. april 2013 af Feen3 (Slettet)
Præcis:) jeg føler også bare, at det er et gæt, da jeg ikke har nogle resultater at gå ud fra. Jeg har tjekket og det er lidt svært at finde noget, men tak for hjælpen.
Skriv et svar til: Nedbrydning af stivelse ved hjælp af amylase
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
