Fysik

Lyd - problemer..

14. juni 2007 af Nikolai-Zeko (Slettet)
Jeg er gået helt død i lyd og radiobølger.
Jeg vil gerne lige have styr på nogle "begreber", hvor et "enkelt" og forståeligt svar vil være en stor hjælp.
Modulation
Moduleret radiobølge
Bærebølge
Moduleret bærebølge
Amplitude-modulation
Frekvensmodulation

Har virkelig læst det igennem mange gange, men fysikbogen er ikke den store hjælp - den forvirrer mere end den hjælper :(

Nikolai

Brugbart svar (0)

Svar #1
14. juni 2007 af sheaf (Slettet)

Modulation kræver to ting: en bærerbølge og et signal man vil modificere den med.

Bærebølgen er typisk et sinusformet højfrekvent signal. Det karakteriseres ved en amplitude, en fase og en frekvens.

Det modulerende signal, d.v.s. det signal man vil modificere bærebølgen med, benytter man til at modificere på een af de tre parametre: amplitude, fase eller frekvens. Derved fremkommer amplitude-, fase- og frekvensmodulation.

Ideen er at flytte et lavfrekvent signal (det modulerende signal, det signal der indeholder den information man ønsker at sende) op i et andet frekvensområde ved at justere en højfrekvent bærebølge dermed.

Et moderne eksempel er GSM telefoni. Meget forenklet kan man tænke sig talesignaler i frekvensområdet 20Hz-20kHz blive påtrykt en bærebølge på omtrent 900 MHz. Hvis alle GSM telefoner skulle sende talesignalerne direkte ville det blive et skuddermudder af interferens fordi de alle sender i samme frekvensområde hvor der i forvejen er mange andre signaler. Istedet flytter man talesignalet op i et frekvensbånd omkring 900 MHz reserveret til GSM telefoni. Så bliver det ikke blandet sammen med f.eks. FM-radiosignaler som man har liggende i ca. 85-110 MHz.

En moduleret radiobølge er blot et specialtilfælde af en moduleret bærebølge; nemlig det tilfælde hvor bærebølgen er en elektromagnetisk bølge (det mest almindelige tilfælde).

Skriv et svar til: Lyd - problemer..

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.