Matematik

Vækst

25. oktober 2007 af andersbm (Slettet)
Hej jeg har en opgave hvor jeg har skullet beregne den gennemsnitlige procentvise vækst for olieforbruget, som falder...denne aftager med 2,5% pr. år gennemsnitlig fra 1988-1992
Tilsvarende har jeg regnet det for vedvarende energi til at vokse med 6% pr. år

Jeg skal nu finde ud af hvornår olieforbruget bliver lig med det vedvarende energi forbrug efter 1992. Der antages at det vedvarende energi vil stige stadigvæk og at olieforbruget stadigvæk vil falde.

Jeg har to løsningsforslag:

jeg laver to eksponentialfunktioner:
olie : 347*0,975^x
vedvarende: 61*1,06^x
Jeg sætter dem lig hinanden og får cirka 21 år, men ifølge min efterregning i regneark passer det ikke.
Ellers kan man lave en lineær, men ville de se sådan her ud?
olie : 0,975x+347
vedvarende: 1,06x+61
Men syntes de lineær ikke vil virke, da jeg ikke beregner det som jeg vil?
Nogen der kan hjælpe...


Brugbart svar (0)

Svar #1
25. oktober 2007 af peter lind

Det korrekte er at bruge eksponentialfunktionerne. Hvis det ikke passer med regnearket har du lavet en fejl enten i regnearket eller ved løsning af ligningen. Hvad der er galt kan man kun se, hvis du sender hele regnestykket ind.

Svar #2
25. oktober 2007 af andersbm (Slettet)

jeg må have lavet en fejl et sted, da det klart er logisk med ekspoentialfunktioner til vækst..

Skriv et svar til: Vækst

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.