Kemi

måling af ligevægtskonstant ved forskellige temperaturer

30. marts 2003 af SP anonym (Slettet)
Jeg sidder med en rapport om ovennævnte øvelse. Jeg er nået til syvende spørgsmål under "efterbehandling" i øvelsesvejledningen, og har brug for hjælp. Spørgsmålet lyder: Ved ligevægt indeholder opl. en ganske lille konc. af Pb(2+). Opl. er mættet både mht. PbI2 og PbSO4. Vis, at man kan beregne en tabelværdi for ligevægtskonstanten ud fra tabelværdier for de to stoffers opl.produkter ved 298 K.
Er der nogen, der har et hint til en løsning af dette? Jeg har fundet en måde, men det giver ikke samme værdi, som når jeg beregnes ligevægtskonstanten ud fra termodynamiske data.

Brugbart svar (0)

Svar #1
15. maj 2003 af krelle (Slettet)

Tit er opløselighedsprodukter meget forskellige, og kommer an på hvordan man finder dem. Jeg kan huske en opgave fra et opgavesæt hvor der var flere rigtige måder man kunne beregne den på, de gav vist såvidt jeg husker en faktor 100 forskel.

Skriv et svar til: måling af ligevægtskonstant ved forskellige temperaturer

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.