Kemi

Hjælp til science cup idé - Gasser via reaktion med vand

07. januar 2009 af Winther8700 (Slettet)

Hej Alle sammen
Jeg er lige begyndt på min 2. g's projekt, hvor min klasse skal deltage i science. Jeg har fået en super idé til et produkt, som min klassekammerat og jeg vil prøve at forske lidt i.

Jeg overhovedet ikke er det store geni i kemi., så kunne godt bruge lidt hjælp til den kemiske proces.

Jeg skal bruge en væske, stof, patron eller lign, som via en kemisk proces ved reaktion med vand danner en ikke eksplosiv eller giftig gas. Min lærer fortalte mig at jeg burde kigge nærmere på en airbag i en bil eller redningsvest? OBS: han gjorde mig opmærksom at en airbag ikke bare er komprimeret luft i en patron, men en kemisk reaktion på en eller anden måde.

Nogle som har forstand på funktionen/reaktionen i en airbag?

Selve udviklingen af gassen behøver ikke at være en hurtig reaktion ligesom i en airbag, men må gerne dannes over nogle minutter, dog skal stoffet helst danner meget gas med lav densitet som er ideel til opdrift.

Andre ideer end mine er også meget velkomne.

Jeg håber i kan hjælpe mig, så rejsen til USA i science cup kommer inden for rækkevidde :)

Tak på Forhånd
- Kristian Winther


Brugbart svar (0)

Svar #1
07. januar 2009 af DON CARLOS (Slettet)

Hej Kristian,

I hvilket omfang skal der dannes gas? Snakker vi 0,1 L, 10 L eller mere?

I kunne fx taget et metal til venstre for hydrogen i spændingsrækken, og smide den i stærk syre, samt en forbindelse til højre for (eks CuSO4) som katalysator, men det er jo ikke voldsome gasmængder der bliver kommer ud af det, samt at brint måske ikke er særlig heldigt, hvis det ikke må være eksplosivt.

Hvad med evt noget brintperoxid (35 %), evt med iod, jern eller hæmoglobin som katalysator, det er jo oxygen?

- Jeg ved ikke om det er helt tossede forslag.


Brugbart svar (0)

Svar #2
07. januar 2009 af Avadur (Slettet)

Brintperoxid og iod er en dårlig idé da brintperoxiden vil reagere meget voldsomt med ioden og stødkoge... (Dårlige erfaringer :P)


Skriv et svar til: Hjælp til science cup idé - Gasser via reaktion med vand

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.