Biologi
Hjælp til spørgsmål?
Hejsa.
Nogen som vil kigge på vedhæftede opgaveformulering og sige mig hvad de får du af opg. 5 og opg. 6? Jeg har selv forsøgt at besvare alle spørgsmålene, men det kunne være rart at høre andres vurdering :)
Smil Marie.
Svar #2
01. oktober 2010 af Kreativesofia (Slettet)
Hej booklover
Den første opgave er let - i a) udregner du bare fra tallene. Jeg forsøgte at udregne, hvor meget en gås tager på om dagen på en vild eng, og fik det til 0,2 g. Min storebror har lavet samme opgave nogle år tilbage og fik det samme resultat (og han fik 10, hehe)
I b) vil jeg gætte på, at gæssene skal flyve længere for at komme til en opdyrket mark?
c) forstår jeg virkelig ikke... for det burde jo ikke være bedre for en gås at søge føde på en opdyrket mark, hvor de sikkert bliver skudt?
Har virkelig fået noget ud af dine besvarelser på andres spørgsmål her på StudiePortalen.dk, og det er virkelig fedt at du går ind i fællesskabet her. Håber vi kan blive ved med at hjælpe hinanden!
- Sofia
Svar #3
01. oktober 2010 af Booklover (Slettet)
Hej Sofia :)
Tusind tak for dit svar! Jamen, det er da virkelig skønt at folk kan bruge mine svar (selvom jeg altså også tager fejl engang i mellem ;) !
Kram Marie :) ('the book')
Skriv et svar til: Hjælp til spørgsmål?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
