Biologi

Spørgsmål om bakteriecellen!

11. januar 2015 af carolinefals31 (Slettet) - Niveau: 8. klasse

Hej

Er i gang med en fremlæggelse om bakterier og bakteriecellen. Kan ikke helt forstå forstå forskellen på bakteriens ringformede DNA, dens kromosom og dens plasmider. Der står at den indeholder ringformede DNA-molekyler kaldt plasmider men er det ikke to forskellige dele af cellen?

Help me out!


Brugbart svar (0)

Svar #1
11. januar 2015 af OnceUponATime (Slettet)

Nej det er ikke to forskellige dele af cellen. En bakterie indeholder DNA som er ringformet og flyder rundt i cytoplasma. Denne ringformede DNA kaldes med andre ord for plasmider. Jeg tror, at du tænker på en cellekerne indeholdende DNA. En bakterie er prokaryot og har ingen cellekerne, og derfor ligger DNA ikke i kernen.


Brugbart svar (0)

Svar #2
12. januar 2015 af MSkousen

Bakterier har deres hoved DNA i et ringformet kromosom, desuden har de nogle små stykker ringformet DNA som aldes plasmider, dette er ikke livsnødvendigt med giver dem ofte nogle fordele, f.eks. at de er recistente over for antibiotika. Disse små stykker kan de desuden udveksle med andre bakterier, og derfor kan recistens i nogle tilfælde spredes hurtigt mellem bakterier 


Svar #3
12. januar 2015 af carolinefals31 (Slettet)

#2: Hedder det så gensplejsning når plasmiderne i bakterien udveksler gener med en anden bakterie?


Skriv et svar til: Spørgsmål om bakteriecellen!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.