Biologi

Hjælp til eksamens spørgsmål

13. december 2016 af SimoneMalene (Slettet) - Niveau: C-niveau

Hej.. 

Jeg har virkelig brug for hjælp, da jeg er kommet helt ud og skide.. Jeg skal op til eksamen på fredag i biologi, men jeg mangler at få svar på 5 spørgsmål, som jeg har knoklet med i 3 dage nu, men kan ikke rigtig finde nogle svar på dem.. Jeg håber virkelig at der er nogen der kan hjælpe mig herinde..

- diskutere hvilke tiltag der kan gøres i forsøget på at genoprette forurenede søer (vandmiljøplanerne)

- diskutere landbrugets indflydelse på vandløbenes økosystem, og vurdere muligheder for forebyggelse af vandforurening (vandmiljøplanerne)

- forklare hvordan søer og vandløbet påvirkes ved udledning af spildevand. Kom herunder ind på dyrenes tilpasning til vandets iltindhold

- give eksempler på andre arvelige egenskaber/sygdomme knyttet til blodet, og forklare hvordan man ud fra stamtræer har mulighed for at fastlægge genotyper

- diskutere hvordan man kan påvirke blodkredsløb og ilttransport i positiv og negativ retning. 

Jeg håber virkelig at der er nogen der vi bruge lidt tid til at hjælpe 


Brugbart svar (0)

Svar #1
15. december 2016 af DrNielsen

Hvad er dine egne tanker. Skriv et forslag til det du kan, og så tager vi den videre derfra :-)


Svar #2
15. december 2016 af SimoneMalene (Slettet)

Jeg har ikke nogen tanker omkring de spørgsmål.. Som sagt har jeg knoklet med dem i lang tid nu og har ikke fundet noget svar overhovedet..

Brugbart svar (0)

Svar #3
15. december 2016 af DrNielsen

Det er også bare helt i orden. Men det undrer mig bare lidt, at jeg efter 15 sekunders søgning på google kan svare på første spørgsmål. Og mine spidskompetencer ligger indenfor det humanvidenskabelige. På denne side kan du forventeligt finde viden, og keywords til yderligere læsning:

http://mst.dk/borger/landbruget-miljoeet/baeredygtighed-i-landbruget/vandmiljoeplanerne-et-historisk-overblik/

Spg 4: Hvilke sygdomme kunne du forestille dig ligger i blodet. Husk på at der er røde og hvide blodceller, og at de hvide differentieres i mange forskellige klasser med mange forskellige egenskaber.

Spg 5: Hvad bestemmer hvor meget blod der løber rundt i kroppen? Det gør hjertet selvfølgelig. Men hvilke to faktorer bestemmet hvor meget blod hjertet pumper rundt i kroppen per minut? Hvis du vil være lidt feinschmekker kan du komme ind på blodkars tonusregulering gennem neuralt samt kemisk(adrenalin, noradrenalin) påvirkning. Endelig kan du tale om Bohr og Halldane effekten som er vigtig for dissociationen af ilt fra hæmoglobin.

Nu kan du komme med dine tanker, og så skal jeg hjælpe dig med i hvert fald de to sidste spørgsmål :-)


Svar #4
15. december 2016 af SimoneMalene (Slettet)

Jeg er ikke særlig god til Biologi i forvejen og er mega stresset i dag, da jeg først og fremmest ikke er hjemme, så jeg kan ikke svare på de spørgsmål uden internet.. så det bliver et stort problem for mig i dag, hvis jeg ikke kan få svaret på de skide spørgsmål..

Brugbart svar (0)

Svar #5
15. december 2016 af DrNielsen

Jeg giver dig ikke svarene førend du har gjort en hæderlig indsats. Så må du vente til du kommer hjem og har internet til rådighed. Du lærer ikke noget ved at få svarene af mig. Jeg vil hellere end gerne hjælpe dig når jeg kan hjælpe dig frem til et svar.

Ydermere kan jeg ikke pejle mig ind på dit niveau idet jeg ikke har nogen formodning om hvad du kan og ikke kan. Jeg ved langt mere end hvad du skal kunne i de sidste to spørgsmål, og du vil ikke få noget ud af at jeg giver dig det fulde svar.

Håber forrige besked kan sætte lidt gang i sagerne :-)

/J


Svar #6
15. december 2016 af SimoneMalene (Slettet)

Jeg forstår godt hvad du mener, men jeg har slet ikke internet til rådighed i dag og skal op til eksamen i morgen kl.12.. Så det bliver rigtig svært for mig

Brugbart svar (0)

Svar #7
15. december 2016 af DrNielsen

Det er en træls situation - det kan jeg godt se. Men du har da i hvert fald net nok til at kunne svare her.

Jeg er til rådighed hele dagen i morgen, så hvis du finder tid fra morgenstunden kan du bare skrive :-)


Svar #8
15. december 2016 af SimoneMalene (Slettet)

Det er fordi at jeg køre på mit data på min mobil

Skriv et svar til: Hjælp til eksamens spørgsmål

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.