Fysik
Satellit.. er dette rigtigt
- Centripetal kraften er kraften som sætter satelliten i kredsløb. Denne kraft fortæller om hvad satelitten påvirker jorden med, men da jorden også påvirker satelliten med en kraft vil den pga. Newtons 3. lov kan centripetal kraften beregnes gravtitationskraft
Svar #1
23. maj 2011 af peter lind
Det er ikke rigtig. Centripetalkraften er den kraft, der holder satellitten i banen om jorden mere generelt er det den kraft, der er nødvendig for at holde et legeme i en jævn cirkelbevægelse. For satellittens vedkommende er denne kraft tyngdekraften..
Svar #2
23. maj 2011 af 215 (Slettet)
så holder den i kredsløb, og kraften for at udføre en jævn cirkelbevægelse... men er det rigtigt at den kan beregnes som gravitationskraften ?
Svar #3
23. maj 2011 af peter lind
Ja. I dette tilfælde er det gravitationskraften eller tyngdekraften, som jeg kaldte den i #1, som holder satellitten i kredsløb.
Svar #4
24. maj 2011 af 215 (Slettet)
hvad mener du med i dette tilfælde.. kan man sige at man kan sætte lighedstegn mellem gravitationskraft og centripetalkraft ved at newtons 3. lov.?
Skriv et svar til: Satellit.. er dette rigtigt
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
