Biologi
Aktionspotentialet - Har jeg forstået det rigtigt?
Hej studieportalen.
Jeg er i gang med at analysere en figur: http://www.nucleus.dk/fysiologibogen/2/014.pdf - og det ville være dejligt hvis I ville hjælpe mig med at finde ud af om jeg havde forstået det helt rigtigt!
Figur 4: Aktionspotentialet
? Endeknop fra en neuron --> Vil overføre impuls
? Transmitterstoffet bindes på receptorer
? Når cellen er i hvile (ikke sender nerveimpuls) er dens spændingsforskel på -70mV --> hvilemembranpotentialet.
? Na+ kanalerne åbnes og strømmer ind i cellen
? Cellens intracellulære miljø bliver positivt --> Membranpotentialet stiger
? Tærskelværdien overskrides (-55 mV)
? Cellens indre er positivt – Cellens ydre er negativt = Depolarisering
? Aktionspotentialet igangsættes --> triggerområdet --> spredes via de ranvierske indsnøringer
? Cellen vil i stigende grad blive positiv --> indtil Na+ kanalerne bliver inaktive --> efter kort periode
? K+ kanalerne åbnes og strømmer ud af nervecellen
? Cellens indre og ydre ladninger er tilbage til udgangspunktet --> hvile = repolarisering
Hvornår vil de +35 mV egentligt opstå?
Svar #1
21. juni 2012 af Dulugtergrimt (Slettet)
Det er en lidt forvirrende blanding du har sat op, for du beskriver mange forskellige ting.
- Endeknop fra neuron vil overføre impuls til andet neuron via neurotransmitter
- Transmitterstoffet sendes ud i den synaptiske spalte. Det diffunderer over til receptorer på den postsynaptiske membran
- Transmitterstoffet binder sig
- Transmitterstoffet er koblet til nogle ionkanaler (som oftest natrium, når det er exciterende. For inhiberende transmittere er det som regel chlor.)
- Ionkanalerne åbner sig. Dette bevirker at natrium strømmer ind. Dette bevirker en lokal depolarisering.
- Depolariseringen er så kraftig, at threshold nås. Nu er aktionspotentialet igang. Depolariseringen får andre kanaler til at åbne sig, så endnu mere natrium strømmer ind -> neuronet depolariseres og membranpotentialet stiger herefter til ca. +35mV intracellulært ift. ekstracellulært.
- Depolariseringen vil fortsætte ned gennem axonet. De vil få "fornyet" kraft mellem de ranvierske indsnøringer -> signalet ledes videre.
Når threshold er nået og aktionspotentialet er sendt videre, vil følgende ske:
- Natriumkanalerne lukker og forbliver lukkede i et kort stykke tid. I denne periode kan intet aktionspotential åbne dem igen; dette er "den absolutte refraktærperiode", hvor intet stimulus uanset størrelse vil kunne skabe et nyt aktionspotential.
- Nogle langsomme, men potential-følsomme kalium-kanaler vil åbne. Dette vil medføre, at kalium strømmer ud -> så bliver membranpotentialet igen sænket og når længere ned end i hvile (hyperpolarisering).
- Natrium/Kalium-pumpen genopretter den normale balance med højt intracellulært indhold af kalium og højt ekstracellulært indhold af natrium
Svar #2
21. juni 2012 af Dulugtergrimt (Slettet)
*den absolutte refraktærperiode sikrer blandt andet, at aktionspotentialet ikke løber tilbage ad den vej, det kom fra.
Skriv et svar til: Aktionspotentialet - Har jeg forstået det rigtigt?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
