Biologi
DNA, én eller to polynucleotidkæder ud fra definition?
Hej, når der i bogen står at DNA er én polymer af nukleotider som kaldes "Nucleic acid", Kan man så godt sige at selvom DNA har double helix struktur, at én af de to polynucleotid/nucleinsyre -kæder er DNA, eller er DNA Begge polyonucleotidkæder i double helix struktur?
Svar #1
14. oktober 2012 af Casabon
DNA består ganske rigtigt af to forskellige kæder, som organiseres i en dobbelt helix struktur. Det er ikke urimeligt at sige, at DNA består af 2 molekyler, da de to kæder ikke er bundet sammen af kovalente bindinger, men hydrogenbindinger. Det ændrer dog ikke på, at DNA altid har begge kæder - ellers er det ikke DNA.
Den tilsvarende enkeltstrengede struktur (skønt den varierer en anelse) er RNA.
Svar #2
14. oktober 2012 af christian0710 (Slettet)
Hej og tak for svaret. Vil det sige at man kan sige at DNA består af to polnucleotidkæder der til sammen når de danner alphahelix struktur kaldes nucleinsyre= DNA
Svar #3
14. oktober 2012 af Casabon
Ja, det kan man godt sige, bortset fra at det ikke kaldes nucleinsyre, men Deoxyribonukleinsyre - DNA (hvor A er for "acid", fordi det er engelsk)
Den enkeltstrengede version, RNA, hedder blot Ribonukleinsyre.
Svar #4
14. oktober 2012 af christian0710 (Slettet)
Men DNA og RNA hører under kategorien nukleinsyre, og der står også at DNA er en nukleinsyre, så det må betyde at DNA = Nukleinsyre hvor nukleinsyren kaldes deoxynukleinsyre.
Skriv et svar til: DNA, én eller to polynucleotidkæder ud fra definition?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
