Biologi
Opbevaring af træstammer på bunden af sø
Hej,
Jeg sidder her med en biologi opgave, som jeg knokler lidt med.
Der står i opgaven, at man i en sø har målt ilt, nitrat og ammonium i en sø før og efter en storm, hvor nogle træstammer var væltet ned i søen.
Jeg har vedhæftet en fil med billedet af graf, og jeg har da en teori om hvorfor mængden af disse stoffer stiger drastisk efter træstammerne er kommet i vandet: Træ indeholder de her stoffer og afgiver dem, når de er i vandet (ammonium og nitrat) og mht til ilt er jeg lidt usikker, men træ tager jo CO2 og omdanner det til O2, men jeg aner ikke hvorfor det sker i vandet.
I må gerne komme med en længere og deltaljeret forklaring, hvis det er muligt. Jeg har biologi på A niveau næste år, så jo mere viden jo bedre!
Jeg har bare været meget syg under det her forløb, så jeg synes det er lidt svært.
Er der nogle, som kan forklare mig lidt omkring det her eller evt henvise mig til en side?
Jeg er en lille smule på bar bund lige nu.
Dette er spørgsmålene:
a. Analyser og forklar forløbet af ilt- og temperaturkurverne
b. Analyser og forklar forløbet af kurverne for ammonium og nitrat
c. Hvilke stoffer er træ opbygget af?
d. Forklar, hvordan opbevaring af træstammerne på søbunden påvirker træets holdbarhed i forhold til holdbarheden ved opbevaring på landjorden
Tak på forhånd!
Skriv et svar til: Opbevaring af træstammer på bunden af sø
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
