Matematik
er min fremgangsmåde rigtig?
Nogen der kan hjælpe mig med opg 14 i denne opgave?
Jeg har bestemt AB og PB udtrykt ved x, ved at bruge pythagoras, hvor jeg til den nederste trekant har sagt 46-x, for at få højden for denne trekant, og derefter fundet PB, dvs hypotenusen.
Derefter står der at jeg skal finde prisen for vejen udtrykt ved x, så jeg har sagt ( 50 mio * AP ) + (60 mio * PB), som så bliver udtrykt ved x, jeg sætter den derefter ind i en graf ( TI- interactive) og finder minimum, da der står at jeg skal gøre vejen APB billigst som muligt, og jeg har fået x til 0,231232 ?? kan det passe .. og er min fremgangsmåde rigtig?
Svar #1
06. maj 2010 af JKaram (Slettet)
Se her, hvor opgaven er løst. Vil du gerne tjekke hele dit sæt efter kan du finde det her.
Håber du finder ud af det.
Karam
Svar #2
06. maj 2010 af knudsen1 (Slettet)
hmm, jeg har ingen bruger på studienet, og vil heller ikke betale penge for det, vil egentlig bare høre om fremgangsmåden var rigtig :)
Svar #4
06. maj 2010 af Andersen11 (Slettet)
Opgaven har også været behandlet her på Portalen flere gange, f.eks. her
https://www.studieportalen.dk/Forums/Thread.aspx?id=832785
Det kan ofte betale sig at bruge Portalens søgefunktion med vigtige stikord fra en opgave, da det tit er de samme opgaver der kommer op igen.
Skriv et svar til: er min fremgangsmåde rigtig?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
