Matematik
Optimeringsproblemer, der kan løses med kendskab til andengradspolynomier
Hej alle sammen ..
Jeg sidder her igang med mine afsluttende eksamensspørgsmål til matematik - jeg skal op på tirsdag .
Iblandt mine spørgsmål, som handler om andengradspolynomier, skal jeg give "eksempler på optimeringsproblemer, der kan løses med kendskab til andengradspolynomier"
Jeg ved ikke rigtigt hvad jeg skal komme på .. Nogle forslag?
På forhånd tak, og held og lykke til alle der skal til eksamener.
Svar #1
06. juni 2010 af AMelev
Du kan gennemstøve eksamensopgaverne på Emuen - der er tit nogle af den slags, men der skal jo en del regnerier til, for at se, om det er et 2.gradpolynomium.
Jeg har vedhæftet et eksempel fra augustsættet 2008, som du selv kan lave om til en optimeringsopgave.
Svar #2
06. juni 2010 af Gratian (Slettet)
Jeg kan ikke åbne filen ..
Men hvad betyder selve opgaven egentlig? Er det ikke, at give eksempler på, hvor man kan bruge disse regnerier henne og hvad man kan bruge andengradspolynomier til?
Hvis det er korrekt, ville et svar på "byggeri afdeling", ikke lyde fornuftigt? Jeg håber ikke jeg forvirre dig hehe
Svar #3
06. juni 2010 af Andersen11 (Slettet)
#2
Mange her på Portalen har problemer med at åbne filer der er gemt i formatet .docx . Hvis man kan gemme filen i .doc format, er der flere, der kan åbne dem.
Der er mange opgaver her på Portalen, der drejer sig om optimering, og hvor man ender med at skulle løse en 2.-gradsligning. Der er en del problemer at typen, hvor man har givet en kasse, f.eks med kvadratisk bund, hvor man først skal udtrykke overfladearealet ved siden x og højden h. Dernæst oplyses, at overfladearealet skal have en bestemt værdi, og man skal finde den sidelængde x, der giver det største eller mindste rumfang. Opgaven kan varieres, så man får opgivet at rumfanget skal være en bestemt værdi, og man skal finde x, så overfladearealet er størst eller mindst muligt.
Svar #4
06. juni 2010 af Gratian (Slettet)
Mange tak for svaret Andersen11
Jeg tror godt jeg er med nu ..
Det er det samme med de typiske opgaver, med at man har 20 m tråd til rådighed, og skal bruge dem på 3 af siderne, så skal man udregne, hvordan man får det størst mulige areal eller lign.
Am I right?
:)
Svar #6
06. juni 2010 af Gratian (Slettet)
Tak! :) Jeg sætter pris på jeres hjælpsomhed og fordi I gad give tid til dette ... Tc
Svar #8
06. juni 2010 af AMelev
Den kom ikke med - jeg prøver igen
Skriv et svar til: Optimeringsproblemer, der kan løses med kendskab til andengradspolynomier
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
