Kemi

Lambeert beers lov farver??

17. december 2010 af klogeåge004 (Slettet)

Hej

er der nogen der kan foklare mig laambert beers lov og komplementær farver??? forstår simpelhen ikke det med komplementærer farver i spektrofotometeret ??


Brugbart svar (1)

Svar #1
17. december 2010 af khemisto (Slettet)

Nu ved jeg ikke hvor meget du er inde i hvordan et spektrofotometer virker?

Men altså er dn opløsning orange vil den absorbere lys med bølgelængde der svare til komplementærfarven.  Alså vil den orange opløsning absorbere bølgelængde ca. 440-480 nm. blå er den farve der har bølgelængde 440-480 nm. og blå er komplementærfarven til orange


Brugbart svar (1)

Svar #2
18. december 2010 af debs (Slettet)

 Det man skal tænke på er, at hvidt lys består af alle farver. Hvis man fjerner noget farve fra dette har man komplimentærfarven tilbage. Når du kigger på et farvestof sker der det, at hvidt lys bevæger sig igennem og stoffet absorbere noget af det, det fjerner altså noget farve fra det hvide lys. Det der ikke bliver fjernet er det du ser, altså komplimentærfarven. Når et farvestof fx ser orange ud er det fordi det har fjernet noget fra det hvide lys (det blå lys), komplimentærfarven. Derfor vil du i et spektrofotometer se, at det orange farvestof arbsorbere ved de blå bølgelængder som nævnt ovenfor..


Skriv et svar til: Lambeert beers lov farver??

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.